17 Ocak 2012 Salı

Hapishane İşi

Hapishane işi takı sanatında bir tekniğin ismidir. Bu teknikle çok güzel kolyeler, bileklikler, araba ve ev süsleri yapılabilir.

Özellikle hapisteki kişilerin boş vakitlerini değerlendirmek için yaptıkları çok güzel hatıralıklar olduğu için bu isim verilmiş olsa gerek.

Hapishane işi, kum boncuk naylon masura, tığ ve iğne ile yapılır. Ben size tığ ile yapılan bir hapishane işi kolye yapımını anlatacağım.

Dizi köylü ve kum boncuk veya sizin istediğiniz biraz da iri boncuklarla da yapılabilir. Oya ördüğümüz naylon masuralara boncuk dizilir, istediğimiz kalınlıkta model başlanır. Ben 8'li başlamak istiyorum,tığla tek tek boncuklar çekilerek örülür, sonra iki uç bir araya getirilip birleştirilir.Bağladığınız noktadaki boncuğun yanından tığla girilip bir boncuk daha alınır böyle 8 tane boncuğun içinden geçilerek 2'nci sıra yapılır. Her zaman boncuğun arkasından girip aldığınız boncuk alta kalacak şekilde ilmek çekilmelidir. Diğer sıralar da aynı yapılır. İstenilen boya gelince sıkılanıp koparılır ip ve süslemek için aparatları takılır. Değişik renkler sırayla takılınca da çok güzel olur. Hapishane işinin şifreli yapılanları da vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder